Isı Pompası

Isı pompası nedir?

Havadan suya ısı pompası aslında doğada mevcut olan, ancak sıcaklığı düşük olduğu için kullanamadığımız enerjiyi, sıcaklığını yükselterek kullanmamızı sağlar.

Isı pompaları, enerji kaynaklarına göre hava kaynaklı, toprak kaynaklı ve su kaynaklı olarak üç temel grupta incelenebilir. Bu videomuzda hava kaynaklı ısı pompalarına değineceğiz.

Doğal enerji kaynaklarından en kolay bulunanı havadır. Hava kaynaklı ısı pompası basit olarak, dışarıdaki havanın içinde mevcut olan düşük sıcaklıktaki ısı enerjisini cihaz içerisindeki soğutucu akışkan üzerine alır, ardından az miktarda elektrik enerjisi kullanarak akışkanın sıcaklığını, ısıtmada kullanılabilir seviyelere çıkartır. Isı pompası ile üretilen ısıtma enerjisinin yaklaşık 4'te 3'ü havadan elde edilen çevre enerjisidir.

Elde edilen ısının iç ortamda dağıtılması işlemi ise en kolay su kullanılarak yapılır. Yani kombide olduğu gibi önce suyu ısıtırsınız. Sonra, bu sıcak suyu ısıtılması istenen yere pompalarsınız ve oradaki radyatörlerin içinden geçirerek ortamı ısıtırsınız. Isı pompası dışarıdaki havadan çektiği ısı enerjisini suya aktarır ve sonra da bu sıcak suyu tesisat ve radyatörlerin içerisinde dolaştırır.

Isı pompası çalışma şekli gereği, dışarıdaki havadan ısıyı çekebilmek için dış mekanda bulunması gereken bir dış ünite ve sonrasında ısıtılmış suyu içerideki tesisatta dolaştıracak pompayı da ihtiva eden bir iç üniteden oluşur.

Ayrıca ihtiyaç duyulursa bu sisteme sıcak kullanım suyu hazırlamak için bir boyler, yani iyi yalıtılmış ve kullanım suyunu depolayacak bir sıcak su tankı da eklenebilir.

Ücretsi Keşif

Ücretsiz keşif hizmetinden faydalanmak için aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurun.

Gönder
Hemen Ara